Dobra passa na europejskim rynku powierzchni logistycznych i magazynowych trwa i będzie trwać. O potencjale wzrostu w kolejnych miesiącach świadczą nie tylko rosnąca ilość powstających czy w pełni wynajętych obiektów, ale także bardzo stabilne fundamenty rozwoju tego sektora. Nie bez znaczenia jest również zaufanie, jakim tę branżę darzą inwestorzy. O tym i o wielu innych czynnikach wpływających na inwestycje w obiekty magazynowe rozmawiano podczas „Pan-European Logistics Breakfast” zorganizowanym przez BNP Paribas Real Estate w Londynie.
Eksperci BNP Paribas Real Estate reprezentujący m.in. Wielką Brytanię, Francję, Hiszpanię i Polskę, zauważyli, że w ubiegłym roku do zwiększenia popytu (od 40 do 60 %) na powierzchnie magazynowe i logistyczne przyczynił się w dużej części rozwijający się sektor e-commerce oraz tradycyjny handel. Deweloperzy powierzchni logistycznych oraz inwestorzy coraz częściej wykorzystują efekt synergii, który tworzy się między tymi sektorami. Szczególne znaczenie ma to w regionie Europy Środkowej, w tym na terenie Polski.
Zarówno deweloperzy, inwestorzy jak i najemcy z Europy Zachodniej, coraz częściej rozważają wejście lub przeniesienie swoich operacji właśnie do Polski. Jest to związane nie tylko z relatywnie niskimi kosztami siły roboczej, ale i wysokim poziomie kwalifikacji pracowników oraz zachowaniem najwyższych standardów technicznych obiektów. Dodatkowym atutem powierzchni magazynowych zlokalizowanych w Polsce są dobrze rozwinięta infrastruktura i sieć transportowa oraz duża dostępność gruntów pod nowe inwestycje.
Ponadto nowym trendem pojawiąjącym się na polskim rynku są tzw. rozwiązania przyjazne środowisku (sustainable solutions), o których opowiedziała Katarzyna Pyś-Fabiańczyk, Dyrektor działu powierzchni przemysłowych i logistycznych w BNP Paribas Real Estate, Europa Środkowo-Wschodnia, w czasie swojego wystąpienia w Londynie. Podczas gdy w Europie Zachodniej są już standardem, w Polsce dopiero teraz rozwiązania energooszczędne i przyjazne środowisku zaczynają odgrywać znaczącą rolę. Przynoszą one nie tylko dodatkowe oszczędności, ale i pozwalają na zakwalifikowanie firmy do grona organizacji społecznie odpowiedzialnej, co pozytywnie wpływa na wizerunek każdej firmy.
Podczas mojej ponad 16 lat obecności na rynku nieruchomości magazynowych mogłam zaobserwować znaczącą zmianę w postrzeganiu Polski - z lokalizacji o drugorzędnym znaczeniu staliśmy się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się destynacji logistycznych w Europie. Wprowadzenie rozwiązań przyjaznych środowisku w obiektach magazynowych jest dowodem na to, że Polska przeistacza się z kierunku, który był atrakcyjny głównie pod względem kosztów, w miejsce, w którym obok wciąż relatywnie niskich kosztów operacyjnych, wysoki standard techniczny obiektów stawia się na pierwszym miejscu – podkreśla Katarzyna Pyś-Fabiańczyk.
Z uwagi na coraz większą dojrzałość i dywersyfikację polskiego rynku deweloperzy oferują powierzchnie magazynowe i przemysłowe o bardzo wysokim standardzie technicznym, pamiętając o stosowaniu materiałów wysokiej jakości oraz korzystając z rozwiązań energooszczędnych. Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju powinny być jednym z kluczowych czynników rozwoju tego sektora w Polsce.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/zagraniczny-kapital-zainteresowany-polskim-rynkiem-nieruchomosci-magazynowych